Organizator:

Plany na rok 2022 wśród poznańskich i wielkopolskich deweloperów

Podziel się

2022 rok z pewnością będzie pełen wyzwań. Ma na to wpływ szereg czynników, w tym oczywiście tych związanych z trwającą pandemią koronawirusa. Mimo niełatwej rzeczywistości, poznańscy deweloperzy mają swoje ambitne cele, które już zaczęli realizować. Na czym się skupią? W którą stronę konkretnie ukierunkują swoje działania? Szczegóły znajdują się w poniższej ankiecie deweloperskiej.

 

Lucyna Jarczyńska, Dyrektor ds sprzedaży i marketingu w spółce Agrobex

- W ostatnich latach, w każdym roku nasza spółka wprowadza na rynek nowe projekty. Już niedługo wystartujemy z nową inwestycją na terenie Szamotuł. Z kolei w Poznaniu rozpoczniemy duży projekt przy ulicy Unii Lubelskiej. Do oferty trafią także kolejne etapy inwestycji Kleszczewo Park oraz osiedla Cybińska w Swarzędzu. Ponadto konsekwentnie dbamy również o powiększanie naszego banku ziemi.

- W kontekście samych inwestycji dużą uwagę zwracamy na działania służące ochronie środowiska, w tym między innymi rozwiązania energooszczędne, czyli jak w naszym przypadku montaż paneli fotowoltaicznych. To jeden z naszych priorytetów na kolejne lata. Będziemy również konsekwentni w działaniach związanych z CSR, a nakierowaną na lokalną społeczność, w której funkcjonujemy, w której żyją nasi klienci i pracownicy.

 

Joanna Janowicz, wiceprezes Oddziału Poznańskiego Polskiego Związku Firm Deweloperskich

- Ze względu na dynamicznie zmieniający się rynek nieruchomości, w szczególności deweloperski, przed Oddziałem Poznańskim PZFD kolejne wyzwania i sporo pracy. Stale rosnące wymagania względem budownictwa mieszkaniowego, zmiany przepisów, a także bariery administracyjne, wymagają od nas dużej aktywności. Z pewnością będziemy kontynuować prowadzone pod naszym patronatem szkolenia tematyczne i webinary, zarówno wewnętrzne, jak i otwarte. Cieszą się one rosnącym zainteresowaniem, również wśród firm deweloperskich niezrzeszonych w naszej organizacji. Planujemy także szereg spotkań z partnerami, przedstawicielami urzędów i administracji, m.in. w ramach Dialogu z Miastem Poznań. Jeśli sytuacja epidemiologiczna pozwoli, Poznań będzie w tym roku, we wrześniu, gospodarzem największego branżowego wydarzenia w kraju, ogólnopolskiego Kongresu Deweloperskiego, w którego organizację Oddział Poznański PZFD będzie zaangażowany. Nie zabraknie także nowych inicjatyw, udziału w kolejnych, jakże ważnych, akcjach społecznych i działaniach ekologicznych, o czym z pewnością będziemy na bieżąco komunikować.

 

Katarzyna Wyszyńska, dyrektor ds. sprzedaży i obsługi inwestycji Sky Investments.

- Przed nami kolejny rok, który na pewno będzie tak samo intensywny, jak 2021. W najbliższych miesiącach skupiamy się na budowie osiedli Rodzinne Podolany i Nowy Gruszczyn. Na Podolanach realizujemy IV etap inwestycji, a w nim szeregi H i I. W tym roku będzie wykonana duża część prac w 28 dwupoziomowych lokalach. Kontynuujemy budowę Nowego Gruszczyna. Aktualnie trwa realizacja I etapu projektu i będzie to łącznie 14 lokali. Ponadto projektujemy nową inwestycję składającą się z domów, na terenie Poznania.

- Spodziewamy się, że w bieżącym roku oczekiwania klientów i trendy nie zmienią się diametralnie. Aktualnie w naszej ofercie znajdują się mieszkania dwupoziomowe i domy. Zainteresowanie nimi jest spore. Klienci nadal będą poszukiwać takich przestrzeni.

 

Tomasz Pietrzyński, członek zarządu firmy More Place

- Przed nami intensywny rok, podczas którego będziemy realizować III etap Osiedla Przy Jeziorach. Większość lokali w tej części osiedla zostanie wybudowana właśnie w tym roku, w związku z tym już mocno działamy. Całość inwestycji zostanie zakończona w roku 2023.

- W kontekście trendów i oczekiwań klientów na rynku, ten rok raczej nie będzie już przełomowy. Osiedli domów może przybywać, na taki produkt jest wielu klientów, zwłaszcza, że gwarantuje to posiadanie własnego ogrodu. Poznaniacy chętnie zamieszkują domy, nawet częściej, niż klienci na innych dużych rynkach deweloperskich w Polsce.

 

Maciej Bartczak, KM Building

- W obecnym już 2022 roku będziemy koncentrować się na realizacji osiedla Rodzinny Zakątek w Błażejewie k. Kórnika, które stopniowo rozbudowujemy o kolejne szeregowce, wchodzące w skład V etapu. Aktualnie jesteśmy w trakcie ocieplania pierwszych budynków, a także montażu więźby dachowej i jej pokrycia na pozostałych. Kontynuowane są również prace wewnątrz domów. Zgodnie z harmonogramem w II i III kw. tego roku, do rąk przyszłych mieszkańców oddane zostaną łącznie 42 domy w zabudowie szeregowej.

- Wiele wskazuje na to, że ten rok będzie podobny do ubiegłego pod względem popytu na własną nieruchomość. Klienci mogą decydować się na kupno domu z dodatkową przestrzenią w formie balkonu czy zielonego ogródka. Takie rozwiązanie zapewnia przecież dużo swobody.

 

Agata Nowaczyk z poznańskiego biura sprzedaży EBF Development.

- W Poznaniu ruszyliśmy z budową projektu Apartamenty Bergera na poznańskiej Wildzie. Powstanie 7 - kondygnacyjny budynek wielorodzinny ze 134 lokalami o powierzchni od 33 do 131 mkw. Wybrane lokale będą uzupełniać przestronne tarasy o powierzchni nawet do 126 mkw oraz panoramiczne przeszklenia gwarantujące doskonałe doświetlenie wnętrz. Planowane są także kolejne etapy inwestycji Reduta Nowe Podolany. Natomiast na terenie Zielonej Góry wprowadzimy do sprzedaży mieszkania w ramach rewitalizacji budynku przy ulicy Lisia 10. W naszej działalności będziemy kładli nacisk na kompleksowość i uniwersalność inwestycji. Tak aby dopasować naszą ofertę do każdego segmentu klienta.

Piotr Łopatka, członek zarządu Proxin Investment

- Rok 2022 będzie bardzo ważny w naszej firmie. Grupa Proxin aktualnie rozwija trzy inwestycje deweloperskie. W Nautic Park w nadmorskim Darłówku w tym roku przekażemy klucze do wszystkich apartamentów. Są one nie tylko wykończone, ale i w pełni wyposażone. Ponadto w 2022 roku kontynuujemy realizację Nowych Ogrodów. W tym roku, z wyprzedzeniem oddamy w ręce nabywców ukończony etap VI, będziemy kontynuować budowę etapu VII. Projektujemy etap VIII Nowych Ogrodów. Poza tym ten rok nam upłynie pod znakiem kolejnych prac w drugiej poznańskiej inwestycji, czyli Słowackiego 7.

- Posiadamy grunty w Poznaniu oraz w miejscowości wypoczynkowej w górach. Mimo że rozpoczynamy wszyscy już trzeci rok w pandemii, to inwestycyjnie nie zwalniamy tempa. Będziemy wprowadzać kolejne inwestycje.

 

Marcin Ostojski, KDM Deweloper.

- Najbliższe miesiące będą dla nas pełne wyzwań. Osiedle Poznań Malarska z każdym tygodniem realnie się powiększa. W I etapie połowa lokali ma wykonaną elewację, a w połowie wykonywane są ostatnie prace murarskie. W tej części osiedla powstanie 38 lokali, o powierzchni od 60,54 do 145,27 mkw. Zakładamy, że I etap będzie gotowy w 2022. Jednocześnie realizujemy II etap, gdzie powstanie 36 lokali mieszkalnych. Ponadto przed nami m.in. realizacja inwestycji: Nowy Jarocin II, Nowy Pleszew, Osiedle Słoneczne Dominowo.

- Firma KDM Deweloper jest członkiem Oddziału Poznańskiego Polskiego Związku Firm Deweloperskich. To oznacza, że z miesiąca na miesiąc planujemy też aktywności powiązane z PZFD. Przed nami: działania ekologiczne, zaangażowanie w akcje prospołeczne i charytatywne, dbanie o relacje z klientami.