Organizator:

UWI Inwestycje S.A. wspólnie z mieszkańcami zasadzi pierwszy w Polsce las kieszonkowy

Pierwszy w Polsce las kieszonkowy

UWI Inwestycje S.A. wierzy w Zielony Poznań. Wspólnie z mieszkańcami zasadzi pierwszy w Polsce las kieszonkowy

 

Dzięki współpracy z firmy UWI Inwestycje S.A. z Kasprem Jakubowskim, architektem krajobrazu i edukatorem przyrody Poznań będzie pierwszym miastem w Polsce, w którym wyrośnie las kieszonkowy. To rodzaj ekosystemu, którego tworzenie polega na wysadzeniu licznych i zróżnicowanych pod kątem gatunku drzew i krzewów na niewielkim terenie o wielkości co najmniej 50m2. Pierwszy mikrolas zostanie zasadzony przez dewelopera i mieszkańców jeszcze w tym roku na terenach w okolicy Jeziora Maltańskiego.

 

Pierwsi w Polsce

 

- Stawiamy na inicjatywę Zielony Poznań, ponieważ wiemy, że bez zieleni po prostu nie poradzimy sobie w przyszłości. Chcemy zadbać o przyrodę i mieszkańców miasta, dlatego zapraszamy wszystkich do wspólnego sadzenia lasów kieszonkowych. Mogą powstać niemal wszędzie - między osiedlami, biurowcami oraz przy ruchliwych drogach. Jestem dumna, że wspólnie z poznaniakami zasadzimy pierwszy mikrolas w Polsce – mówi Małgorzata Puchyła, prezes firmy UWI Inwestycje S.A.

 

W skrócie lasy kieszonkowe zwane również mikrolasami to nic innego, jak gęsty zagajnik rosnący na niewielkiej powierzchni. To teren o dużej aktywności biologicznej, której sprzyja różnorodność roślinności. Pojedynczy ekosystem tego typu może obejmować nawet do 40 rodzajów rodzimych drzew i krzewów. Las kieszonkowy sadzi się inaczej niż tradycyjny, o wiel gęściej. Obowiązuje tylko jedna zasada – w sąsiedztwie nie mogą rosnąć drzewa i krzewy tego samego gatunku. Przez to, że struktura mikrolasów jest tak gęsta, to rosną do 10 razy szybciej niż lasy tradycyjne. Taki las jest domem dla wielu insektów, motyli, płazów, ślimaków, a także ptaków śpiewających takich jak słowik, kos czy szczygieł.

 

Co ważne, mikrolasy są receptą na upały - zatrzymują wodę w mieście i sprzyjają środowisku naturalnemu, a także tłumią miejskie hałasy, nawet o 10 decybeli. To idealna recepta na postępującą tzw. betonozę, której skutkiem jest odczuwalny wzrost temperatury w miastach oraz problem lokalnych podtopień i powodzi.

 

Na pomysł stworzenia mikrolasu 50 lat temu wpadł japoński botanik Akira Miyawaki, którego fascynowała różnorodność przyrody i procesy zachodzące w najmniejszym ekosystemie. Doszedł do wniosku, że naturalnie rosnące drzewa lepiej wykorzystują warunki glebowe i klimatyczne niż lasy sadzone w sposób umożliwiający później odzysk drewna itd. Idea Miyawakiego z Japonii zawędrowała do innych krajów na świecie i do Europy, gdzie napotkała na podatny grunt. Dzisiaj najwięcej lasów kieszonkowych można spotkać w Holandii, Belgii i Francji. Na świecie rosną tysiące takich lasów, w Europie setki.

 

 

Cel: Zielony Poznań

 

Jeszcze w tym roku ten popularny trend dotrze do Polski. Dzięki współpracy firmy UWI Inwestycje S.A. i Kaspra Jakubowskiego, architekta krajobrazu i edukatora przyrody o las kieszonkowy wzbogacą się tereny w okolicy Jeziora Maltańskiego.

 

- W naszej firmie wszyscy jesteśmy ambasadorami idei lasów kieszonkowych. Wpisuje się ona idealnie w naszą strategię działań na rzecz środowiska. Bardzo zależy nam na tym, aby mikrolasów powstało jak najwięcej, dlatego zapraszamy do wspólnego działania, którego efektem będzie Zielony Poznań – zachęca Małgorzata Puchyła. - Żeby posadzić las kieszonkowy, wystarczy niezagospodarowany teren o powierzchni boiska czy kortu tenisowego. Wszyscy widzimy, że takich przestrzeni w Poznaniu jest bardzo dużo. Mamy nadzieję, że zainspirujemy mieszkańców do podejmowania podobnych inicjatyw. Liczymy na całe rodziny, zwłaszcza dzieci i młodzież – dodaje.

 

Lasy kieszonkowe są rozwiązaniem skrojonym idealnie pod potrzeby lokalnych społeczności. Mieszkańcy mogą uczestniczyć w sadzeniu i pielęgnacji drzew oraz krzewów. Mikrolas to przestrzeń pozwalająca na edukację przyrodniczą, własne obserwacje, zbudowanie na nowo łączności z naturą w najbliższej okolicy.

 

- Lasy kieszonkowe są świetną inicjatywą dla dzieci, które często nie znają rodzimych gatunków drzew takich jak dzika jabłoń, jarzębina, itd. Każde dziecko może zasadzić własne drzewo, które będzie potem odwiedzać - podkreśla Kasper Jakubowski, architekt krajobrazu i edukator ekologiczny.

 

 

O UWI Inwestycje S.A.

 

UWI Inwestycje S.A. to poznański deweloper z ponad 29-letnim doświadczeniem. Na terenie Poznania wybudował 138 budynków, w których mieszka ponad 6 tysięcy rodzin. Stawia na nowoczesne obiekty mieszkaniowe w bardzo dobrych lokalizacjach, blisko pełnej infrastruktury (sklepy, szkoły, tramwaje) szczególną uwagę przykładając od paru lat do zieleni i rekreacji. Aktywnie działa na rzecz Miasta, wspierając instytucje kultury i odrestaurowywanie miejskich zabytków.

 

Kontakt dla mediów

Gniewomir Knapski

tel.: 662510487

e-mail: media@uwi.com.pl